WYDANIE ONLINE

Nowy fabrycznie środek trwały możesz zaliczyć jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100.000 zł. Poznaj możliwości i zasady zastosowania tej metody amortyzacji.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy jest obowiązek niepłacenia składek na Fundusz Pracy i FGŚP za osobę po urlopie rodzicielskim, czy jest to dobrowolna decyzja? Pracownica po urlopie rodzicielskim poprosiła o zaległy urlop wypoczynkowy, następnie o urlop wychowawczy. Wiem, że zwolnienie z płacenia na te fundusze dotyczy 12 miesięcy, zaczynając od następnego miesiąca od miesiąca powrotu do pracy. Myślałam, że urlop to jeszcze nie powrót, skoro od razu po nim idzie na wychowawczy, i zapłaciłam Fundusz Pracy i FGŚP za oba miesiące z wynagrodzeniem za urlop wypoczynkowy. To było w 2018 roku, więc zmiana wiązałaby się z korektami nie tylko ZUS, ale i PIT. Mam więc pytanie, czy tak może pozostać, bez korekt? Czy w przyszłości, gdy pracownica wróci z wychowawczego, będę mogła zastosować ulgę i nie opłacać tych funduszy przez 11 miesięcy, od następnego miesiąca po powrocie do pracy, odliczając ten jeden niewykorzystany miesiąc?

czytaj więcej »

Już niebawem zacznie działać ogólnopolska baza wszystkich podatników VAT, w której znajdą się m.in. numery rachunków bankowych przedsiębiorców. Warto zwrócić na to uwagę i weryfikować te numery, ponieważ przelew na konto niewykazane w rejestrze spowoduje, że takiej zapłaty podatnik nie będzie miał prawa zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

czytaj więcej »

Do 31 lipca tego roku przedsiębiorcy są zobligowani przypisać w kasie rejestrującej odpowiednim literom stawki podatku oraz odebrać z końcem maja od pracownika obsługującego urządzenie fiskalne oświadczenie o zapoznaniu się z zasadami i konsekwencjami ich użytkowania.

czytaj więcej »

Kontrola podatkowa to kłopot nie tylko dla biura rachunkowego, ale także dla każdego przedsiębiorcy, niezależnie od tego, jak rzetelnie on sam czy na jego zlecenie biuro rachunkowe podchodzi do rozliczeń w PIT, CIT czy VAT. Zwykle organy podatkowe informują o zamiarze jej wszczęcia. Jednak w pewnych sytuacjach inspektorzy mogą zjawić się w firmie bez zapowiedzi. Warto przed tym przestrzec klientów.

czytaj więcej »

Wiele biur rachunkowych oprócz zajmowania się rozliczeniami księgowymi oraz podatkowymi swoich klientów prowadzi także ich obsługę kadrowo-płacową. Wiąże się to z gromadzeniem i przechowywaniem dokumentacji pracowniczej, zarówno dotyczącej własnych pracowników, jak i tych, którzy zatrudnieni są u zleceniodawców. Obowiązują nowe przepisy w tym zakresie.

czytaj więcej »

Skończył się okres adaptacji do nowych obowiązków. Obecnie brak raportowania schematów podatkowych oraz prowadzenia odpowiednich dokumentacji jest zagrożony grzywną nakładaną przez sąd oraz karą wymierzaną przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Sprawdź, jak jej uniknąć.

czytaj więcej »

Najwyższy czas na wiosenne porządki w firmie! Największy nawał pracy za nami, więc nadszedł idealny moment na zajęcie się odsuniętymi na później sprawami, np. promocją biura. W wakacje też można sporo zdziałać, pod warunkiem że będziemy postępować według przemyślanego planu. Oto kilka wskazówek, jak go przygotować i krok po kroku zrealizować.

czytaj więcej »

wiper-pixel